ПРЕТРАГА САЈТА: RSS

Октобар 2011.


Судија Уставног суда Братислав Ђокић учествовао је на 16. међународној Јереванској конференцији, која је одржана од 5. до 8. октобра 2011. године у Јеревану, Јерменија.На овој конференцији, којом је Уставни суд Јерменије обележио 15 година свог постојања, учествовало је преко 50 учесника из 23 земље и неколико међународних организација. Тема конференције била је "Правне последице одлука уставног суда на јачање уставности у држави". Презентовано је 18 реферата и вођена је занимљива стручна расправа. Коорганизатор овог догађаја је била Венецијанска комисија.

 

Konferencija u Jermeniji

 

***

Председник Уставног суда др Драгиша Слијепчевић и судије Уставног суда Сабахудин Тахировић и мр Милан Марковић учествовали су у раду осмог саветовања „Октобарски правнички дани“ које је 7. и 8. октобра одржано на Правном факултету Универзитета у Бања Луци у Републици Српској. Тема саветовања била је “Изградња и функционисање правног система”.

Организатори скупа били су Удружење правника Републике Српске, Правни факултет Универзитета у Бања Луци, Адвокатска и Нотарска комора Републике Српске и Центар за едукацију судија и тужилаца Републике Српске.

Реферати припремљени за ово саветовање, међу којима и реферат судије нашег Суда др Босе Ненадић под називом „Основне карактеристике контроле уставности у савременој Србији“, објављени су у у часопису за правну теорију и праксу „Правна ријеч“, који издаје Удружење правника Републике Српске.


***

Заменица председника Уставног суда Србије др Марија Драшкић учествовала је 7. октобра 2011. године у Палати Србија у Београду на округлом столу о реформи Европског суда за људска права и утицају праксе тог Суда на домаће реформске процесе и праксу, када се и обратила учесницима скупа у име Уставног суда.

Организатори скупа били су Министарство правде Републике Србије и Генерална дирекција Савета Европе за људска права и правне послове.  

О реформи на нивоу Европског суда за људска права након ступања на снагу Протокола 14 говорили су судија Европског суда за људска права Драгољуб Поповић и заступник Холандије пред Европским судом за људска права и председавајући Групе за реформске процесе у оквиру Суда Роланд Бекер.

О националним искуствима говорили су, поред заменице председника Уставног суда др Марије Драшкић, и заступник Србије пред Европским судом за људска права Славољуб Царић и  заступница Босне и Херцеговине пред Европским судом за људска права Моника Мијић.

 

***

Председник Уставног суда др Драгиша Слијепчевић учествовао је на свечаној седници Уставног суда Руске Федерације 27. октобра 2011. године у Москви и међународној конференцији „Контрола уставности: доктрина и пракса“, 28. и 29. октобра 2011. године у Санкт Петербургу, којима је Уставни суд Руске Федерације обележио 20 година од свог оснивања.

Свечану седницу у Кремљу, на којој су учествовали председник и судије Уставног суда Руске Федерације, председници највиших органа државне власти Руске Федерације, председници уставних судова Европе, Азије и Африке, председник и поједине судије Европског суда за људска права, отворио је председник Руске Федерације Дмитриј Медведев. Председник Медведев говорио је о значају Уставног суда Руске Федерације, при чему је, између осталог, истакао да је тај Суд један од симбола руског демократског развоја, „веома моћна вакцина против тоталитарних навика“ и да је у својих 20 година рада дао велики допринос стварању система поделе власти и јачању социјалне стабилности у земљи.

На међународној конференцији  у Санкт Петербургу учествовало је око 200 истакнутих научника и стручњака из 47 земаља широм света, међу којима председник Европског суда за људска права Жан-Пол Коста и будући председник тог Суда Николас Брацо, председник Венецијанске комисије Ђани Букикио, председници уставних судова Аустрије, Албаније, Алжира, Андоре, Јерменије, Белорусије, Белгије, Бугарске, Босне и Херцеговине, Немачке, Египта, Индонезије, Италије, Казахстана, Кипра, Кине, Колумбије, Кореје, Летоније, Литваније, Луксембурга, Македоније, Малте, Молдавије, Монголије, Перуа, Пољске, Португала, Румуније, Србије, Словачке, Словеније, Велике Британије, Таџикистана, Турске, Украјине, Финске, Француске, Хрватске, Црне Горе, Чешке, Швајцарске, Естоније, Јужне Африке.

У уводном делу конференције обратио се председник Европског суда за људска права Жан- Пол Коста, који је истакао велики допринос Уставног суда Руске Федерације и нарочито његовог председника Валерија Зоркина, интеграцији праксе Суда у Стразбуру у руски правни систем.

Председник Уставног суда Валериј Зоркин је у свом уводном излагању истакао да је тај Суд у 20 година своје историје издржао све тестове тешких времена у којима је деловао, и постао незаменљива институција у заштити људских права и слобода у Руској Федерацији и „главни кустос“ основних уставних вредности.

На конференцији је расправљано о улози уставних судова у заштити права и слобода грађана, независности судства, функционисању уставних контролних тела, проблемима у  интеракцији са јавним властима, односу са Европским судом правде итд.

Rusija 1 

 


• На врх странице