Председник Уставног суда Чешке Републике др Павел Рихецки и судије др Милослав Виборни и др Дагмар Ластовецка (у пратњи саветника тог Суда Властимила Гетингера) боравили су у узвратној посети Уставном суду Србије од 22. до 24. септембра 2011. године.
Билатерална сарадња двају уставних судова започета је посетом Уставног суда Србије Уставном суду Чешке Републике 7-9. априла 2010. године. Осим непосредно, уставни судови Србије и Чешке успешно сарађују и у оквиру струковних асоцијација, али и у другим међународним оквирима.
Теме састанка председника и судија уставних судова Србије и Чешке, који је одржан у Уставном суду Србије 23. септембра 2011. године, биле су „Противуставна правна празнина“ и „Утицај праксе Европског суда за људска права на праксу уставног суда“. Осим интересантне дискусије и размене мишљења по овим темама, председници и судије двају уставних судова разговарали су и о практичном функционисању својих судова, проблему великог броја предмета, процедурама итд.
На крају срдачног и пријатељског сусрета, председници и судије уставних судова Србије и Чешке Републике сложили су се да непосредни односи доносе многе могућности стручне сарадње, те да ће председници оба суда и даље радити на развијању и обогаћивању сарадње двају судова, као и пријатељских колегијалних односа.
***
Председник Уставног суда др Драгиша Слијепчевић, заменица председника проф. др Марија Драшкић и судија Весна Илић-Прелић разговарали су 21. септембра 2011. године са представницима мониторинг мисије Парламентаре скупштине Савета Европе, известиоцима Давидом Харутинијаном и Индреком Саром. Циљ ове мониторинг мисије је припрема извештаја о испуњавању обавеза Србије у вези са чланством у Савету Европе, који ће бити објављен у јануару 2012. године.
***
Председник Уставног суда др Драгиша Слијепчевић учествовао је 16. септембра 2011. године у Кијеву на међународној конференцији "Заштита људских права од стране уставног судства: могућности и изазови индивидуалног приступа", на позив председника Уставног суда Украјине Анатолија Головина. Конференција је одржана поводом 15 година од оснивања Уставног суда Украјине, а у оквиру председавања Украјине Комитетом министара Савета Европе.
На конференцији су учествовали: председник Венецијанске комисије Ђани Букикио и други представници Венецијанске комисије (као саорганизатори конференције); председници уставних судова Аустрије, Азербејџана, Белорусије, Бугарске, Јерменије, Грузије, Казахстана, Кореје, Литваније, Македоније, Молдавије, Пољске, Русије, Србије, Словачке, Таџикистана и Турске; председник и судије Уставног суда Украјине (као и бивше судије тог Суда); председник парламента Украјине, омбудсман Украјине, Генерални тужилац Украјине, заступник Украјине пред Европским судом за људска права, председник Врховног суда Украјине, председник Врховног управног суда Украјине, председник Врховног привредног суда Украјине, председник Високог савета правосуђа, директори водећих научних институција у Украјини, представници Немачке фондације за међународну правну сарадњу и Организације за европску безбедност итд.
Председник Уставног суда Украјине г. Головин је у уводној речи истакао да је основни циљ конференције „проучавање теоријских принципа и историјског искуства у вези са институтом уставне жалбе у земљама учесницама скупа“ и разматрање могућности примене уставне жалбе у украјинском правном систему ради обезбеђивања делотворне заштите људских права и слобода грађана. Увођење уставне жалбе у Украјини било је предмет дискусије у парламенту Украјине, на међународним конференцијама, округлим столовима, али уставна жалба и даље не постоји у правном систему јер њено увођење подразумева најпре промену Устава Украјине, а затим и измене закона.
Председник Венецијанске комисије г. Ђани Букикио је поздравио то што је Уставни суд Украјине иницирао расправу о увођењу уставне жалбе у правни систем те земље, јер верује да ће уставно судство Украјине тиме бити „додатно ојачано у обезбеђивању заштите људских права и слобода“. Г. Букикио је препоручио учесницима конференције да се ближе упознају са недавном завршеном студијом Венецијанске комисије о појединачном приступу уставној правди, која обухвата тематски упоредни преглед у више од 50 земаља. Навео је да се грађани мање обраћају Европском суду за људска права у земљама где постоји индивидуални приступ, те да то и треба да буде циљ увођења уставне жалбе.
Општа оцена учесника ове међународне конференције је да је била успешно организована и значајна с аспекта размене практичних искустава уставних судова – учесника конференције у домену заштите људских права.