ПРЕТРАГА САЈТА: RSS

Б. Ненадић: Власници мандата су грађани


Председница Уставног суда Србије Боса Ненадић  изјавила је данас да оцена тог суда да институт бланко оставки није у складу са Уставом Србије, не значи да су посланици, односно одборници, власници мандата.

“Мандат је однос између бирача и његових представника у скупштинама. Носиоци мандата су грађани који ту своју сувереност, односно власт, обављају непосредно или преко изабраних представника”, рекла је Ненадић  агенцији Бета.

Она је рекла да је по оцени Уставног суда одредба Закона о локалним изборима којом је предвиђена могућност бланко оставки неуставна, јер је пружала могућност политичким странкама да непосредно опредељују састав локалних скупштина и потчињавају их својој вољи.

 Ненадић  је додала да по мишљењу Уставног суда политичке странке, мењајући састав скупштина и располажући одборниццким мандатима, излазе ван уставних овлашћења садржаних у основном начелу Устава, као и да се тиме губи однос избедју бирача и одборника.

 “Политичке странке могле су да утичу на промену састава и структуре скупштина јединица локалне самоуправе и није био никаквог јемства ни гаранције оствареног изборног права одборника, јер онај ко је изабран на непосредним изборима стиче право да одборнички мандат остварује у периоду од четири године”, подсетила је Ненадић.

Према њеним речима Уставни суд оценио неуставном и законску одредбу о расподели посланичких мандата која је странкама омогућавала да самостално одлучују ко ће од кандидата са листе добити мандат, уместо да се они распореде по редоследу на листи.

“Уставни суд сматра да принцип непосредних избора који су установљени Уставом као основна уставна вредност на којима се темељи Србија као демократска држава, није нашао свој израз у одредби члана 43 о распоредјивању посланичких мандата”, рекла је Ненадић.

Председница уставног суда навела је да је Уставни суд водио поступак оцене уставности појединих одредаба закона о локалним изборима готово две године, а у том периоду одржано је више радних и припремних седница, као и јавна расправа на којој су учествовали подносиоци иницијативе, представници Скупштине Србије и професори уставног права.

Дејство одлуке Уставног суда изричито је утврђено Уставом и две одредбе закона које је суд оценио неуставним престаће да важе на дан објављивања у “Службеном гласнику Србије”, прецизирала је Ненадић.

(Изјава председнице Б.Ненадић агенцији БЕТА 22. април 2010.)


• На врх странице