Srbija i Slovenija spadaju među deset evropskih zemalja čiji su gradjani podneli najviše predstavki sudu u Strazburu tražeći zaštitu svojih prava, ukazali su danas predsednici ustavnih sudova dve zemlje Bosa Nenadić i Jože Tratnik.
Kako je objasnila Nenadić, dve zemlje su među prvih deset kada je reč o broju predstavki Evropskom sudu za ljudska prava po glavi stanovnika, ali i ukupnom broju predstavki građana.
Najviše predstavki građana Srbije i Slovenije protiv organa vlasti, odnosno države tiče se kršenja prava na suđenje u razumnom roku, izneli su Nenadićeva i Tratnik na zajedničkoj konferenciji za novinare.
Predsednica Ustavnog suda Srbije je veliki broj predstavki naših građana objasnila činjenicom da su se do 2007. godine mogli direktno obraćati Sudu u Strazburu, jer nije postojao institut ustavne žalbe.
Nenadić je kao razloge navela i nerazumno dugo trajanje postupaka pred sudom bivše Državne zajednice Srbije i Crne Gore, kao i velike sistemske probleme u radu i funkcionisanju naših pravosudnih organa istakavši da se trećina žalbi odnosi na nerazumno dug sudski postupak.
Pored toga, građani Srbije su se evropskom sudu najviše žalili na povredu prava na pravično suđenje i kršenja prava iz radnog odnosa - prava na rad, odnosno prestanak radnog odnosa mimo zakona, pravo na otpreminu, neisplaćene naknade, navela je Nenadić.
Otkako je promenom Ustava 2006. uveden institut ustavne žalbe, za tri godine je u Ustavni sud Srbije stiglo 7.150 ustavnih žalbi.
Najviše žalbi Ustavni sud je primio prošle godine, a samo ove godine pristiglo je 2.350 ustavnih žalbi, kazala je Nenadić. Ona je istakla da bi zato trebalo što pre pristupiti izmenama Zakona o radu Ustavnog suda koje bi omogućile brže rešavanje ustavnih žalbi po većima ili na nižim sudskim instancama. U suprotnom, zatrpan ustavnim žalbama, Ustavni sud neće moći, kako je kazala, ažurno da obavlja osnovnu funkciju normativne kontrole.
(iz izveštaja agencije Tanjug, 25.maj 2010.)