Uvođenje informacionog sistema učiniće rad Ustavnog suda efikasnijim i transparentnijim, ocenila sudija Bosa Nenadić. Zakon o Ustavnom sudu uskoro u skupštinskoj proceduri, rekao predsednik Suda Dragiša Slijepčević. U oktobru javna rasprava o zabrani "Pokreta 1389" i "Obraza".
Ustavni sud Srbije uveo je informacioni sistem za rad na predmetima, u koji je do sada uloženo oko 20 miliona dinara, rečeno je u tom sudu.
Predsednik Ustavnog suda Srbije Dragiša Slijepčević rekao je da su u elektronskom sistemu već održane dve pripremne sednice i da će nova tehnologija omogućiti sudijama uvid u 8.599 predmeta kojih trenutno ima u radu.
"U narednoj fazi dorade u sistem bi trebalo da bude uključena i postupajuća sudska praksa sa svim predmetima", rekao je Slijepčević.
On je rekao da je neophodno da se obezbedi novac za dodatno unapređenje sistema koje bi omogućilo da uvid u predmete imaju i građani koji traže zaštitu prava pred Ustavnim sudom Srbije.
Sudija Ustavnog suda Srbije Bosa Nenadić rekla je da je taj sud među malobrojnim državnim institucijama i ustavnim sudovima u Evropi koji su uveli elektronski sistem poslovanja.
Nenadićeva je navela da je uvođenjem novog sistema učinjen pomak u radu Ustavnog suda, jer se sednice vode u elektronskom formatu, u kome se pripremaju i objavljuju i odluke koje je doneo taj sud.
"Brojne su prednosti novog sistema, a pre svega biće omogućen efikasniji i transparentniji rad Ustavnog suda", rekla je Nenadićeva, navodeći da nijedna procesna radnja pred tim sudom neće biti preduzeta, a da istovremeno ne bude i evidentirana.
Državna sekretarka za digitalnu agendu Jasna Matić rekla je da će novi sistem olakšati rad sudija i zaposlenih u Ustavnom sudu i da je dogovoreno da se u sledećoj fazi omogući i uvid u sudsku praksu, kao i da se rad suda učini dostupnim građanima.
Zakon o Ustavnom sudu uskoro u parlamentu
Predsednik Ustavnog suda Srbije Dragiša Slijepčević izjavio je da je priprema Izmena zakona o Ustavnom sudu pri kraju i da bi predlog tog zakona trebalo da, nakon dobijenog mišljenja Venecijanske komisije, bude upućen u skupštinsku proceduru.
Predloženo je formiranje dva veća od sedam sudija, a predsednik suda bio bi predsednik oba veća, kao i uvođenje trojnih veća koja bi rešavala predmete koji formalno ne ispunjavaju pretpostavke za postupanje Ustavnog suda.
"Ustavni sud bavio bi se predmetima građana čija su prava ugrožena i potrebna im je ustavno-pravna zaštita, dok bi predmete koji ne ispunjavaju pretpostavke za postupanje rešavala trojna veća", objasnio je Slijepčević.
Predsednik Ustavnog suda je rekao da bi zakonskim izmenama trebalo da bude omogućeno da Ustavni sud predlaže sopstveni budžet, o kome bi konačno odlučila Skupština Srbije, a predviđene su i novine u statusu sudija kojima bi se omogućila njihova samostalnost i sigurnost po završetku obavljanja te funkcije.
O pokretima "1389" i "Obraz" u oktobru
Ustavni sud Srbije najavio je da će u prvoj polovini oktobra biti zakazana nova javna rasprava povodom predloga Tužilaštva za zabranu Pokreta 1389, kao i da će uskoro biti saopšten datum održavanja javne rasprave povodom zahteva za zabranu organizacije Obraz.
Predsednik Ustavnog suda Dragiša Slijepčević rekao je da sud planira da do kraja godina odluči o predlogu za ocenu ustavnosti zakona o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine, što je neophodno da bi se, potom, odlučivalo o predlogu za ocenu ustavnosti Statuta Vojvodine.
Sve aktivnosti u postupanju Suda povodom predloga za ocenu ustavnosti zakona o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine su u "apsolutno ažurnom statusu" i uskoro bi trebalo da usledi javna rasprava, naveo je Slijepčević.
(sajt RTS-a, 26. septembar 2011)